Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021
Beğen 1

Fettah Can Biyografisi

Fettah Can 12 Ekim 1975 Bursa doğumludur. Müziğe bıçak imalatı yapan babasının yönlendirmesiyle başlamıştır. Fettah Can o yıllarda gelecekteki mesleğiyle ilgili hayaller kurmadığını söylüyor: “Ben o yaşlarda şarkı söylemekten bile utanırdım. Ama babamın isteği üzerine, gündüzleri tezgahtarlık yaparken akşamları belediye konservatuvarında şan dersleri almaya başladım. Bir yandan da ut ve gitar çaldım. Şarkı yazma isteğim de çoktu. Ve o yıllarda söz yazıp besteler yaptım. Bir yandan da dışarıdan liseyi bitirdim ama üniversiteye gitmedim. Kendimi müzik dersleriyle eğittim. Barlarda şarkı söyleyip hayatımı kazandım.”

Müzik alanında daha etkili işler yapabilmek adına İstanbul’a yerleşen Fettah Can, ilk olarak Emel Müftüoğlu’na verdiği Ara Ara isimli şarkısıyla ses getirdi. Bursa’dan müzisyen arkadaşı Alper Narman ile birlikte Hande Yener’in 2002 yılında yayınlanan Sen Yoluna… Ben Yoluma… isimli albümüne 11 şarkı birden yazdılar. Bu Albümün başarısının ardından Levent Yüksel, Gülben Ergen, Sibel Can, Murat Boz gibi isimlerle çalışmaya başladı.

Gülben Ergen’in kendi ismini taşıyan 2006 tarihli albümünde söz ve müziği Fettah Can ve Alper Narman’a ait olan Yalnızlık şarkısında geri vokal yapması kendi albümünü çıkarması konusunda Fettah Can’ı düşündürmeye başlamıştır. Bunu da “Ben iyi şarkı söyleyen bir adamım. Sahnede olmayı da çok seviyorum. Yıllardır şarkı yazıyorum. Söylemek keyifli olacak diye düşündüm. Gülben Ergen’e verdiğim ‘Yalnızlık’ şarkısında sesimi kullanmaları bu kararımda etkili oldu. Ergen, Açıkhava konserinde beni sahneyi çağırdı. Şarkıyı söyledik, insanlar yine dinlemek istedi. Oradaki o olumlu tepki beni kamçıladı. Sesimi beğeniyorum ve kimseyi bu sesten mahkum bırakmak istemedim.” sözleriyle dile getirmiştir.

Fettah Can 2010 yılının Haziran ayında Hazine isimli ilk albümünü çıkarmıştı. Albümden ilk klipler Hazine ve Kahpe Diller isimli şarkılara çekilmiştir. Albüm listelerde üst sıralara yükselmiştir.

Fettah Ca, 2010 yılında ünlü Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis’in Ta Isia Anapoda albümüne üç bestesini vermiştir. Albüm Yunanistan müzik listelerinde üst sıralara çıkmış, albüm bu şarkılarla Yunanistan’da Platin Plak Ödülü’ne layık görülmüştür.

2011 yılının Mayıs ayında Sana Affetmek Yakışır isimli singleını çıkaran Fettah Can, Kasım 2011’de Boş Bardak isimli singleını piyasaya sürmüştür.

Mart 2012’de Aklımda Kalanlar albümü ile müzik piyasasındaki kariyerine devam etmiştir. Şu an Işın Karaca’nın albümündeki Mandalinalar şarkısı ile büyük ilgi uyandırmaktadır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz